اخبارکار‌آفرینی برای معلولان

کار‌آفرینی برای معلولان


نویسنده : سهیلا انصاری

حمایت و اشتغالزایی معلولان از جمله فعالیت‌هایی است که در کشور ما نیاز به همکاری و تعامل سازمان‌ها دارد.

این روزها گشتی در شهر که می‌زنیم، کم نیستند انسان‌هایی که دارای معلولیت هستند و عده‌ای هم بی‌تعارف آنها را ناتوان می‌خوانند و براین باورند که دلسوزی برای آنها تنها کاری است که می‌شود در حق‌شان انجام داد اما با مراجعه به موسسه آموزشی نیکوکاری رعد دلسوزی و ترحم را کنار خواهی گذاشت و با دیدی بازتر به جامعه معلولان توجه خواهید کرد.

بدون اغراق با حضور در این موسسه به این باور رسیدم که فرد معلول می‌تواند علاوه بر محدودیت و ناتوانی جسمی مانند یک فرد سالم در جامعه به خدمت‌رسانی و ارائه خدمات مشغول باشد .

کارهای هنری ارائه شده در مرکز مرا به سکوتی مبهم وا داشت و اینکه کمی با شک و تردید باورم شد محصولات هنری آنهم بدون کمک فرد سالم و نظارت او می‌تواند کار یک معلول باشد.

اما با حضور در کارگاه‌ها شاهد اشتیاق افراد معلول بودم که هر کدام به نحوی با تلاش و همت مشغول فعالیت بودند شک من به یقین تبدیل شد و من هم به این باور رسیدم تمام این محصولات از جمله صنایع دستی و هنری، طراحی و دوخت و معرق متعلق به دستان توانمندی است که با پشتکار و تلاشی مضاعف خلق شده و نظر هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند و این سخن را در ذهن افراد طرح می‌کند که به راستی معلولان به باور«من می‌توانم» رسیده‌اند.

موسسه نیکوکاری رعد از جمله تشکلهای غیر دولتی است که با هدف ارتقای سطح توانایی‌های افراد توان یاب ( معلولان جسمی‌- حرکتی ) از طریق اخذ مجوز «آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای»،«توان‌بخشی» و«اشتغال» ازسال 1363 رسما فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون بیش از5000 نفر از افراد دارای معلولیت استان تهران به صورت رایگان از خدمات این موسسه بهره‌مند شده‌اند. با توجه به اینکه از هر ده عضو جامعه یک نفر دچار نقص جسمی، حسی، حرکتی و ذهنی است لذا ضرورت توجه به آموزش ویژه برای زندگی بهتر این افراد در جامعه باید مورد توجه قرار بگیرد.

زیستن بدون اتکا از عوامل رضایت انسان محسوب می‌شود لذا فرد معلول نیز همچون دیگر اقشار جامعه باید از فرصت‌های شغلی مناسب توانمندیهای خود برخوردار باشد . موسسه آموزشی نیکوکاری رعد با فعالیت در زمینه ارائه خدمات آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای در راستای حمایت از اشتغال و خود‌اشتغالی توانسته ‌برای افراد معلول شغلی فراهم کند.

از ابتدای تاسیس این واحد تاکنون تعداد زیادی از توان یابان موسسه توسط واحد توانبخشی ‌پذیرش شده‌اند وعلاوه بر استفاده از خدمات تخصصی ودرمانی کلینیک توانبخشی مجتمع رعد، برخی از آنها با حمایت واحد فیزیوتراپی و پشتکار خود از روی ویلچر بلند شده‌اند و با عصا و واکر حرکت می‌کنند.

منبع: مردم سالاری

logo2
شماره انداز اشتغال
32