صفحه اصلیگزارش تاسیس دفتر کارآفرینی اجتماعی

AWT IMAGE

 

AWT IMAGE


تاریخچه موسسه رعد

AWT IMAGE

مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد در سال ۱۳۶۳ با هدف ارائه خدمات آموزشی و حمایتی به معلولین جسمی ـ حرکتی به منظور استقلال فردی و  حضور موثر و فعال در اجتماع به عنوان یک سازمان غیر دولتی تاسیس شده است و در حال حاضر با 19 مرکز تابعه در سراسر کشور به توان یابان خدمات آموزشی، توانبخشی و حمایتی ارائه می دهند.

ساختمان مرکزی مجتمع رعد در تهران با زیر بنای 4200 متر مربع ویژه معلولان جسمی ـ حرکتی در چهار بخش آموزش فن و حرفه ای با 200 کارآموز در رشته های فنی و حرفه ای، آموزش عالی با (دانشگاه جامع علمی کاربردی) 100 دانشجوی دارای معلولیت، واحد توان بخشی فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و مشاوره روانشناسی و مددکاری اجتماعی، مرکز کارآفرینی اجتماعی (به همراه بانک اطلاعات فرصت های شغلی ویژه افراد معلول) فعالیت دارد. در طول 30 سال گذشته بالغ بر ٧ هزار نفر از افراد دارای معلولیت دوره های آموزشی این مجتمع رعد را گذرانده اند و از خدمات حمایتی، مشاوره شغلی و کاریابی و خدمات توان بخشی بهره مند شده اند.

در سال 1389 دانشگاه جامع علمی کاربردی رعد به عنوان اولین دانشگاه مناسب سازی شده معلولان کشور در این مجتمع افتتاح شده است.

لازم به ذکر است مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به عنوان یک نهاد خصوصی و غیرسیاسی در تاریخ ٥ فروردین ١٣٧٦ (٢٤ مارس ١٩٩٧) به عنوان عضو وابسته دفتر اطلاع رسانی سازمان ملل متحد از جانب این سازمان رسمآ یک سازمان غیر دولتی شناخته شد.

معرفی توانمندی های افراد دارای معلولیت از برنامه های استراتژیک مجتمع رعد بوده است و تاکنون هم در سطح ملی و هم بین المللی اقدامات موثری انجام شده است از جمله حضور در دو دوره المپیاد توانمندی های فنی و حرفه ای افراد دارای معلولیت در کشورهای هندوستان و کره جنوبی ، برگزاری جشنواره های ملی از قبیل جشنواره ملی حضرت علی اکبر(ع) (انتخاب جوانان نمونه ملی دارای معلولیت) و جشنواره فضای مجازی و توان یابان، نمایندگی نمایشگاه و مسابقه نقاشی پاراآرت آسیایی در ژاپن برخی از این فعالیت ها است.

برگزاری جشنواره های هنری و غذایی ، بازارچه های نیکوکاری، مراسم و اعیاد با همکاری گروه جوانان و بانوان نیکوکار، کارگاه های آموزشی علمی، اجرایی و اجتماعی ویژه کارکنان و گروه های مخاطب، فعالیت در فضای مجازی با داشتن سایت اینترنتی پویا و به روز، خبرنامه الکترونیکی، بانک پیامک، انتشار خبرنامه فصلی و نشریه دارای مجوز توان یاب، شرکت در نمایشگاه های هنری و توانمندی برای عرضه محصولات تولیدی کارآموزان بخشی از فعالیت های مجتمع رعد در مسیر ارتقا کیفیت زندگی عزیزان توان یاب است.

تاسیس دفتر کارآفرینی اجتماعی

کارآفرینی اجتماعی شامل فعالیت ها و فرایندهایی است که برای کشف، تعریف و بهره‌برداری از فرصت‌ها در راستای افزایش ثروت اجتماعی با خلق کسب و کارهای مخاطره آمیز و یا مدیریت سازمان‌های موجود به روش خلاقانه تقبل می‌شوند. کسب و کار اجتماعی در تقاطع سازمان های غیر انتفاعی و کسب و کارهای سود محور واقع شده و جنبه های کلیدی انواع مختلف کسب و کارها را داراست. موسسه اجتماعی هر کسب و کاری است که برای ایجاد ارزش اجتماعی با روش های سود آور مالی و نوآوری، در بخش خصوصی و  با هدف اجتماعی ایجاد شده باشد.

انواع کارآفرینی اجتماعی را می توان چنین بر شمرد: تلاش هایی به شکل مسئولیت پذیری اجتماعی سازمانی( Corporate Social Responsibility )، تعهد مداوم شرکت ها به رفتار اخلاقی و مشارکت در توسعه اقتصادی همراه با بهبود کیفیت زندگی کسانی که با شرکت در ارنباطند (مشتریان، کارمندان و ...) و به طور کلی جامعه، شرکت های خصوصی به دنبال سود که برای تخصیص سود به خیریه ها ایجاد شده اند، شرکت های به دنبال سود که تمرکزشان بر تغییر اجتماعی است، شرکت ها و موسساتی که به دنبال سود نیستند، شرکت هایی که به دنبال سود نیستند ولی در شرکت های به دنبال سود سرمایه گذاری می کنند، انجمن ها و موسسات خیریه، سازمان های مذهبی، مجامع دانش آموزی و دانشجویی، گروه های جوانان و ... که درگیر خدمات اجتماعی و کمک به داوطلبان در یادگیری از آن هستند، سازمان های اجتماعی برای توسعه اقتصادی، نوسازی شهری، مسکن ارزان و ...، تلاش هایی که برای جلب نظر موافق در خصوص موضوع خاص اجتماعی و برای تشویق دولت یا شرکت ها در حمایت از ابتکارات، تشویق تعهد اجتماعی، آموزش یا جمع اوری پول انجام می شود، سرمایه گذاران اجتماعی، وب سایت ها، وب لاگ ها و خدمات تلویزیون جهانی، جمعی از فعالان خصوصی و دولتی در تلاش برای تغییر، ضرورت کارآفرینی اجتماعی و نبود پشتیبان برای آن.

مجتمع رعد که هدف اصلی خود را آموزش و توانبخشی منجر به اشتغال توانیابان مطرح نموده، در  سال 1392 بصورت جدی بر مقوله اشتغال تمرکز نموده است. در این راستا، مجتمع دفتری به منظور حمایت از  تمام کارآفرینان اجتماعی و با تمرکز بر توانمند سازی توانیابان در راستای  اشتغال و کارآفرینی تاسیس نموده است. این دفتر با بهره مندی از توان علمی  دانش آموختگان کارآفرینی، کارشناسان و صاحب نظران حوزه توانبخشی، مسئولین دولتی و غیر دولتی، کارآفرینان علاقنمد به فعالیت های اجتماعی و اعضای مجتمع رعد فعالیت های خود را آغاز نموده است.

اهداف دفتر کارآفرینی اجتماعی

هدف اصلی دفتر کارآفرینی اجتماعی حمایت از کارآفرینان اجتماعی می باشد.

یکی از ماموریت های دفتر، ترویج کارآفرینی اجتماعی است. در این راستا فعالیت هایی چون به اشتراک گذاری و معرفی تجربیات موفق، ارائه برنامه های ترویجی – آموزشی در رسانه ها، اجرای طرح های پژوهشی، برگزاری کنفرانس ها و سمینارها، اصلاح نحوه آموزش به توان یابان و ارائه آموزش های مرتبط با کارآفرینی می تواند مثمر ثمر باشد.

ماموریت دوم تسهیل گری فعالیت های کارآفرینان اجتماعی است. این مهم از طریق ارائه خدمات مشاوره ای، وضع قوانین و ضوابط و راهنماهای اجرایی و حمایت های مالی و غیر مالی قابل اجراست.

یکی از مهم ترین ماموریت هایی که برای دفتر کارآفرینی اجتماعی تعریف شده است ایجاد یک شبکه اجتماعی وسیع و قدرتمند از کارآفرینان اجتماعی بالفعل و بالقوه و ارتباط آنان با توانیابان جویای کار است. دفتر با آگاه سازی سازمان ها نسبت به بحث مسئولیت اجتماعی به فعالسازی ایشان در این حوزه و بهره گیری از این مسئولیت اجتماعی در راستای اشتغال، خود اشتغالی  یا کارآفرینی توانیابان می پردازد. این فعالیت موجب هم افزایی موسسات و افزایش ظرفیت خیرین کارآفرین خواهد شد.

ساختار دفتر کارآفرینی اجتماعی

دفتر کارآفرینی اجتماعی یک شورای راهبردی متشکل از اساتید دانشگاه، کارآفرینان و تعدادی از فعالان اجتماعی را در راس فعالیت های خود قرار داده است. این شورا به عنوان اتاق فکر دفتر، بصورت دوره ای جلساتی را برگزار نموده و اصول حاکم بر دفتر را تعیین نموده و اقدامات اجرایی را جهت پی گیری تعیین می نماید.

واحد ستادی متشکل از مدیریت دفتر و کارشناس مستقر در ستاد به مدیریت فعالیت های کمیته های تشکیل شده می پردازند. همچنین فعالیت هایی از جمله مدیریت اسناد، تدوین گزارش، پیگیری و کنترل پروژه ها، برگزاری جلسات و ... برعهده واحد ستادی است.

براساس اهداف تعریف شده برای دفتر کارآفرینی اجتماعی کمیته هایی به عنوان بازوی اجرایی دفتر شکل گرفته اند که وظایف هر یک به شرح زیر است :

AWT IMAGE

ماموریت اول : ترویج کارآفرینی اجتماعی

 1. دبیرخانه کنفرانس : شورای راهبردی دفتر کارآفرینی اجتماعی بر این شد که جهت ترویج کارآفرینی اجتماعی و البته معرفی دفتر کارآفرینی اجتماعی توانیابان به فعالان حوزه، یک کنفرانس سالیانه علمی ترویجی برگزار نماید. تا از این طریق هم پژوهشگران را به فعالیت در حوزه کارآفرینی اجتماعی توانیابان سوق دهد و از سوی دیگر تجربیات کارآفرینان اجتماعی را در اختیار مشتاقان به فعالیت در این حوزه قرار دهد. کنفرانس با عنوان نخستین کنفرانس ملی کارآفرینی اجتماعی در حوزه معلولیت در تاریخ 28/3/93 انشاءالله برگزار خواهد شد. ریاست کنفرانس بر عهده سرکار خانم دکتر رسولیان، از اعضای هیات مدیره رعد قرار گرفته است. کمیته علمی با دعوت از تعدادی از اساتید دانشگاه که در حوزه کارآفرینی اجتماعی به پژوهش پرداخته اند شکل گرفته است. دبیر این کمیته جناب آقای دکتر ممیز از اساتید دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران هستند. یک تیم اجرایی نیز مسئولیت برنامه ریزی و برگزاری هر چه بهتر کنفرانس را به عهده دارند. دبیر اجرایی کنفرانس نیز سرکار خانم غفوریان، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت کارآفرینی از دانشگاه تهران هستند.
 1. روابط عمومی (سایت و تبلیغات) : بخش روابط عمومی دفتر که با همکاری نماینده رواط عمومی رعد و متخصصان فناوری اطلاعات شکل گرفته است فعالیت خود را با طراحی سایتی با شرایط زیر آغاز نموده است :

  AWT IMAGE

 

در ادامه فعالیت های روابط عموومی، پوشش تبلیغاتی فعالیت های دفتر جهت جذب توانیابان و جلب اعتماد ایشان از یک سو و جلب همکاری شرکت ها و جذب ایشان از طریق مسئولیت اجتماعی شرکت ها دیده شده است. پوشش تبلیغاتی کنفرانس نیز از وظایف این بخش است.

ماموریت دوم تسهیل گری فعالیت های کارآفرینان اجتماعی

 1. کمیته پشتیبانی از توانیابان مشغول به کار : با توجه تجربیات پیشین در حوزه اشتغال توان یابان، به نظر می رسد پس از آغاز فعالیت نیز نیاز به رصد و پشتیبانی ایشان وجود دارد. در موارد متعددی ترک محل کار به دلایل مختلف دیده شده است. دفتر کارآفرینی اجتماعی مترصد است گروهی را جهت پشتیبانی فرد به فرد توانیابان مشغول به کار گرد هم آورده، آموزش هایی در حوزه روش پشتیبانی و همراهی با توانیابان ارائه کند و در نهایت در یک فرایند بلند مدت زمینه اشتغال پایدار را برای توان یابان فراهم آورد.
 1. کمیته آموزش : یکی از عوامل مهم موفقیت توانیابان در جهت استخدام، خود اشتغالی و یا کارآفرینی و البته دوام این فعالیت ها، دریافت آموزش های مرتبط با اشتغال است. برگزاری کارگاه های خلاقیت و بازاریابی و ...، سمینارهای انگیزشی و کلاس های آموزشی برای شرکت در مصاحبه و ارائه رزومه و ... می تواند گام مهمی در راستای توفیق توانیابان باشد. در حال حاضر واحد آموزش رعد تامین کننده این نوع نیازهای دفتر کارآفرینی اجتماعی است.

ماموریت سوم: ایجاد شبکه اجتماعی

 1. کمیته کاریابی توان یابان : دفتر کارآفرینی اجتماعی اولین اقدام عملیاتی خود را جهت نیل به هدف مجتمع رعد ( آموزش منجر به اشتغال) با برقراری رابطه میان کارفرمایان و توانیابان جویای کار انجام داده است. در این راستا کمیته کاریابی به طراحی و بروزرسانی بانک اطلاعاتی توانیابان می پردازد. این کمیته با شکل دهی یک کارگروه و با همکاری بخش آموزش رعد به دریافت درخواست از کارفرمایان، بررسی و انتخاب و معرفی توانیابان جهت فعالیت در سازمان ها می پردازد.
 1. کمیته خود اشتغالی توان یابان : از اهداف والای  دفتر کارآفرینی اجتماعی، شناسایی توان یابان مستعد برای خود اشتغالی و حتی کارآفرینی و فراهم ساختن شرایط فعالیت برای ایشان است. لذا کارگروهی متشکل از کارآفرینان تشکیل شده است تا با شناسایی توانیابان مستعد و تشکیل تیم های کامل از این افراد، مشاوره ایشان و فراهم سازی امکانات اولیه برای ایشان، چرخه فعالیت کاملی برای این افراد ایجاد نمایند و طی یک پروژه میان مدت این افراد را تا استقلال کامل پیش برند.

فعالیت ها و اقدامات 

دفتر کارآفرینی اجتماعی با پویای و تحرکی که از  وجود اعضاء پر تلاشش می گیرد از نخستین روزهایی که بارقه تاسیس این تشکل زده شد فعالیت خود را آغاز نمود تا خود سمبل یک نهاد کارآفرینی اجتماعی باشد. شورای راهبردی، نخستین اقدام اجرایی دفتر را برگزاری بازدید کارآفرینان برتر از مجتمع رعد قرار داده است و این رویداد بصورت دوره ای در قالب سمینار آشنایی با مسئولیت اجتماعی و آشنایی کارآفرینان اجتماعی با یکدیگر برقرار است و تا کنون دو دوره آن با موفقیت اجرا شده است. این رویداد جهت پشتیبانی از نخستین ساختار کارآفرینی اجتماعی یا همان مسئولیت اجتماعی شرکت ها برگزار می شود. فعالیت های آغاز شده در دفتر کارآفرینی اجتماعی شامل موارد زیر می باشد.

 • تشکیل کارگروه کاریابی
 • ایجاد باشگاه اشتغال زایی
 • برنامه ریزی برای کنفرانس کارآفرینی اجتماعی
 • تاسیس سایت کاریابی
 • برنامه ریزی جهت اجرای جشنواره کارآفرینان
 • برگزاری نشست های کارآفرینان
 • راه اندازی بانک اطلاعات فرصت های شغلی

اقدامات اجرایی صورت گرفته

دیگر اقداماتی که تاکنون در راستای راه اندازی دفتر صورت پذیرفته شامل موارد ذیل می باشد:

AWT IMAGE

 • ثبت نام از توان یابان مجتمع رعد و افراد دارای معلولیت
 • پیگیری و همکاری به منظور اشتغال 108  نفر برای طرح اشتغال در خدمات همراه اول ( کال سنتر)
 • معرفی 6 نفر جهت اشتغال در بانک گردشگری
 • بازدید از شرکت مهد فال توس جهت اشتغال توان یابان در خط تولید
 • راه اندازی خانه کارآفرینی مجتمع رعد در سرای محله برق آلستوم همزمان با روز جهانی معلولان
 • تشکیل دبیرخانه کارآفرینی اجتماعی
 • برقراری ارتباط با اساتید کارافرینی و کارآفرینان موفق کشور
 • برگزاری نشستهای تخصصی کارآفرینی در سالن همایش های رعد
 • پیگیری راه اندازی سایت دفتر کارآفرینی اجتماعی
 • پیگیری برگزاری کنفرانس ملی کارآفرینی اجتماعی در حوزه معلولیت

 

 AWT IMAGE

 

 

 

logo2
شماره انداز اشتغال
32